"Przez sakrament bierzmowania odrodzeni na chrzcie otrzymują niewysłowiony dar samego Ducha Świętego,
który ich umacnia w szczególny sposób."
(Papież Paweł VI)
Jest sakramentem chrześcijańskiej dojrzałości. Dzięki niemu wierni ściślej wiążą się z Kościołem, otrzymują szczególną moc Ducha Świętego oraz zobowiązują się, jako świadkowie Chrystusa, do szerzenia wiary słowem i czynem oraz do jej obrony (por. KKK 11).
Sakrament bierzmowania wraz z chrztem i Eucharystią należy do sakramentów wtajemniczenia chrześcijańskiego, którego jedność powinna być zachowywana. Należy zatem pamiętać, że przyjęcie tego sakramentu jest konieczne jako dopełnienie łaski chrztu. Istotnie, przez sakrament bierzmowania (ochrzczeni) jeszcze ściślej wiążą się z Kościołem, otrzymują szczególną moc Ducha Świętego i w ten sposób jeszcze mocniej zobowiązani są, jako prawdziwi świadkowie Chrystusa, do szerzenia wiary słowem i uczynkiem (Katechizm Kościoła Katolickiego nr 1285). Sakrament ten uzdalnia nas do mężnego wyznawania wiary, życia według niej i obrony.
Bóg czyni to poprzez udzielane dary Ducha Świętego. Są nimi:
Sakrament bierzmowania powinny przyjmować osoby dojrzałe, które chcą rozpocząć drugi etap życia – świadome życie wiarą. Sakrament chrztu większość z nas przyjęła nieświadomie w pierwszych dniach, czy tygodniach po urodzeniu. Sakrament bierzmowania przyjmujemy dobrowolnie i świadomie.
Obrzęd bierzmowania składa się z trzech elementów. Są to:
nałożenie ręki przez biskupa na głowę bierzmowanego,
namaszczenie olejem Krzyżma na czole ochrzczonego – jest to znak obfitości, radości, oczyszczenia, uzdrowienia, umocnienia, a także znak konsekracji czyli poświęcenia bierzmowanego Bogu. Przez namaszczenie bierzmowany otrzymuje znamię Ducha Świętego, znak przynależności i poddania się Temu, który nas naznaczył.
słowa: „Przyjmij znamię daru Ducha Świętego”.
Dokumenty potrzebne do sakramentu bierzmowania:
Po przyjęciu bierzmowania należy zaświadczenie o bierzmowaniu przedstawić w parafii chrztu celem wpisania do uwag właściwego aktu chrztu.
Imię – patron bierzmowania
Ze względu na fakt istotnego powiązania sakramentu bierzmowania z sakramentem chrztu kandydat do bierzmowania powinien zachować imię chrzcielne. Zwyczajowo jednak można wybrać imię Świętego Patrona, którego kandydat pragnie naśladować.
Powinna być to osoba uznana przez Kościół za świętą lub błogosławioną.
Świadek bierzmowania
Świadkiem bierzmowania może być osoba, która przyjęła wszystkie sakramenty wtajemniczenia chrześcijańskiego (chrzest, Eucharystię, bierzmowanie) i prowadzi życie zgodne z zasadami wiary. Zadaniem świadka jest troska o to, by bierzmowany wypełniał obowiązki wypływające z przyjęcia tego sakramentu. Dla podkreślenia związku z chrztem zaleca się, aby świadkiem był jeden z rodziców chrzestnych – najlepiej ojciec dla chłopca, matka dla dziewczyny.
Świadkiem bierzmowania nie mogą być rodzice (wymóg Prawa Kanonicznego).W czasie obrzędów sakramentu świadek kładzie prawą dłoń na ramieniu kandydata na znak, że będzie go wspierał radą i czynem w życiu zgodnym z wyznawaną wiarą.Od świadków nie są wymagane żadne dokumenty. Oczywistym jest jednak, że w dniu bierzmowania są wyspowiadani i przystępują do Komunii św.
W naszej parafii
Do bierzmowania przygotowuje się młodzież pierwszej, drugiej i trzeciej klasy szkół gimnazjalnych. Przygotowanie obejmuje oprócz regularnej katechezy szkolnej, także spotkania w grupach. Od września do grudnia uczniowie klas trzecich gimnazjalnych odbywają odpowiednią formację. Luty i marzec jest czasem przygotowania liturgiczno-modlitewnego.
Termin bierzmowania ustalany jest każdorazowo przez duszpasterzy z księdzem biskupem.
Dokumenty które należy przygotować wcześniej, to przede wszystkim świadectwo chrztu z dokładnym adresem parafii chrztu, do której parafia wysyła informację o udzielonym sakramencie. W razie przyjmowania bierzmowania w innej parafii należy przedstawić również zgodę swojego proboszcza i zaświadczenie o przygotowaniu do jego przyjęcia.
Dorośli pragnący przystąpić do tego sakramentu powinni zgłosić się w kancelarii parafialnej i skonsultować taką możliwość z duszpasterzem. Formą przygotowania dla dorosłych jest udział w tak zwanym”katechumenacie”, który stanowi cykl katechez uzupełniających dla dorosłych i odbywa się w Opolu w parafii św. Ap. Piotra i Pawła, albo przygotowanie indywidualne pod opieką duszpasterza.
Więcej informacji n.t. Sakramentu Bierzmowania można uzyskać czytając:
PARAFIA RZYMSKOKATOLICKA
P.W. ŚW. MARCINA
48-385 Otmuchów,
Ratnowice 54
Konto parafialne:
62 8872 0003 0001 5006 2000 0010
Parafia w mediach społecznościowych
Strona www stworzona w kreatorze WebWave.